Cestujeme na vlastnú päsť I. - Kde hľadať letenky

Autor: Alexandra Vaneková | 4.3.2019 o 10:41 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1081x

Radi by ste cestovali na vlastnú päsť? No letenky sa vám zdajú pridrahé a ich vyhľadávanie príliš náročné? Inšpiráciu hľadajte v mojom článku.

  • AZAIR  

Azair je dobrý vyhľadávač na letenky nízko nákladových leteckých spoločností po celom svete. Avšak Azair je len vyhľadávač, letenky sa tu kúpiť nedajú. Na Azair môžete hľadať letenky ak máte časovú flexibilitu, ale aj fixný dátum odletu. Je najlepší na hľadanie leteniek vrámci Európy.  

Môžete si tu nastaviť niekoľko filtrov. Ako odletové letiská si môžete nastaviť ľubovoľný počet miest aj štátov alebo si môžete zvoliť smer kamkoľvek. Vyhľadávať môžete letenky jednosmerné aj spiatočné. Ako rozpätie dátumov si môžete nastaviť najskorší odlet alebo prílet alebo zvoliť minimálny alebo maximálny počet dní, ktorý chcete v destinácii stráviť. Ďalej sa tu dá zvoliť počet osôb a veková hranica osôb. Môžete si zvoliť počet prestupov od 1 až po 3 alebo zvoliť hľadať letenky bez prestupu. Potom tam máte kolónku (Nevadí mi čakať na letisku cez noc), týka sa to leteniek s prestupom, ktorých prílet na letisko medzipristátia sa konal v noci a na ďalší prestup sa čaká do rána nasledujúceho dňa (čiže napríklad prileteli ste na letisko o 23:00 a ďalší let máte na nasledujúci deň ráno o 6:00). Ceny leteniek sa dajú zobraziť v akejkoľvek mene.

V pokročilých parametroch vyhľadávania si môžete zvoliť dni v týždni, v ktorých chcete mať prílet alebo odlet. Môžete si tu zvoliť či chcete mať návrat na rovnaké odletové letisko alebo z rovnakého príletového letiska (Keďže v niektorých mestách sa nachádza viacero letísk, odporúčam vám nemať tieto políčka zaškrtnuté, z iného letiska môžete mať lepšiu cenu za letenku domov alebo keď sa vraciate nemusíte priletieť späť napríklad znovu do BA ale napríklad aj do Viedne). Ďalej, ak ste členom WDC (Wizz discount club) alebo Super Volotea môžete si dať vyhľadať letenky v zlacnených cenách pre členov. Môžete si tu určiť aj čas na prestup (napríklad ak sa chcete v nejakom prestupnom meste zdržať na deň alebo pár hodín).

  • KIWI

Kiwi má niekoľko super funkcií a vychytávok. Je vhodný na vyhľadávanie letov do exotiky, ale aj vrámci Európy. Avšak, keďže kiwi je sprostredkovateľ leteniek, ukáže vám vyššie ceny, preto ho používajte prevažne len ako vyhľadávač. Kiwi je vhodný na vyhľadávanie aj ak máte časovú flexibilitu, ale aj striktný dátum odletu. Aplikácia kiwi je na vyhľadávanie lepšia, pretože si v nej môžete navoliť neobmedzený počet odletových aj príletových letísk (môžu to byť mestá aj štáty), na webe je ich počet obmedzený, okrem toho ako cieľ cesty si môžete zvoliť smer kdekoľvek. Ako dátum odletu si môžete zvoliť rozmedzie najskoršieho odletu a najneskoršieho príletu a trvanie cesty (max 31 dní). Na kiwi môžete vyhľadávať letenky jednosmerné, spiatočné, ale aj multicity.

Kiwi má aj svoj vernostný program. Keď sa na kiwi zaregistrujete, dostanete možnosť na kiwi pozvať aj svojich kamarátov a darovať im zľavu 20€ pri rezervácii nad 200€, viac informácii v článku Odporuč svojho kamaráta na Kiwi. Aktuálne môžete dostať za odoberanie newslettera ďalších 5€ zľavu (KIWI5).

 

  • FLIGHTOR

Flightor vám odporúčam ak máte časovú flexibilitu (napr. je vám jedno v akýkonkrétny dátum v mesiaci jún pôjdete a kam), každý deň tam hľadači leteniek pridávajú množstvo akciových leteniek aj z okolitých letísk do celého sveta. Viete tam nájsť super lacné letenky do exotiky ale aj sa dozvedieť o nejakých veľkých akciách leteckých spoločností, ako napríklad nedávno letecká spoločnosť Level predávala letenky za 1 cent.

Môžete si tu nastaviť strážneho psa, a keď hľadači leteniek pridajú letenku do destinácie, na ktorú máte nastaveného strážneho psa, príde vám emailová notifikácia. Funkciu strážneho psa nájdete v pravom hornom rohu. Na strážnom psovi len zadáte svoju emailovú adresu, kam vám bude chodiť notifikácia (občas spadne do reklám) a letisko odletu a príletu, prípadne maximálnu cenu alebo interval dátumov, v ktorých chcete letieť. Strážny pes na túto destináciu vám bude chodiť až kým ho nezrušíte a môžete si ho nastaviť na ľubovoľný počet destinácií alebo odletových letísk, na každú však musíte nastaviť nového strážneho psa.

  • SKYSCANNER                           

Skyscanner vám odporúčam použiť len ako vyhľadávač, letenky nekupujte, pretože je to sprostredkovateľ. Skyscanner je dobrý vyhľadávač na lety do exotiky, ale aj do Európy. Odletové letiská na Skyscanneri sú fixné, ako prílet si môžete nastaviť smer kdekoľvek alebo konkrétne mesto, či štát. Skyscanner je dobrý vyhľadávač ak máte fixný aj flexibilný dátum odletu. Môžete si nastaviť konkrétny dátum, lety v konkrétnom mesiaci, alebo aj kedykoľvek. Na Skyscanneri môžete hľadať letenky jednosmerné, spiatočné, ale aj multicity. Na vyhľadávanie je lepšia aplikácia, ktorá je prehľadnejšia a rýchlejšia, web neodporúčam, v aplikácii si hľadanie nastavíte, keď kliknete na “objavujte“ na spodnej lište a potom kliknete na “navštívte všetko“.

Niekedy vám však Skyscanner neukáže hneď tú správnu cenu, keďže aktualizácia cien trvá dlhšie, aby vám ukázalo reálnu cenu, musíte si daný let otvoriť, vybrať si dátum odletu (kliknúť naň) a až potom, keď vám ukáže všetky možnosti letov (so všetkými leteckými spoločnosťami) uvidíte reálnu cenu.

  • KAYAK

Kayak je dobrý vyhľadávač na letenky klasických leteckých spoločností. Je vhodný na vyhľadávanie leteniek do exotiky. Môžete tu nájsť letenky jednosmerné, spiatočné, ale aj multicity. Na Kayak si môžete nastaviť dátumy vyhľadávania rôzne. Napríklad ja som si zvolila hľadať letenky z Prahy na Bali, následne som dostala na výber viacero možností ako si určiť dátum cesty:

  1. Zadať presný dátum odletu a príletu
  2. Dať si zobraziť cenový graf a vybrať si dátum príletu a odletu podľa neho
  3. Naplánovať si dátum odletu a príletu na jeden týždeň (od akého dátumu chceme)
  4. Vybrať si deň v mesiaci, v ktorom chceme odlietať a určiť si rozmedzie dní, ktoré chceme v destinácii stráviť (napr. 6-8 dní).

Z tohto sa javí cenový diagram ako tá najlepšia možnosť. Môžete si tu jednoducho vybrať rozpätie dní aj s prihliadnutím na cenu.

Keď nájdete letenku a cena je príliš vysoká, respektíve máte ešte dosť času na jej rezerváciu môžete si na ňu nastaviť Price Alert. Vždy keď sa cena letenky zmení, príde vám na email notifikácia. Price Alert si nastavíte na ľavej strane, keď zakliknete “Track prices“, následne len zadáte vašu emailovú adresu.

Ďalšia vec, na ktorú rozhodne nezabudnite je nastavenie metódy platby “Payment method“ na ľavej lište. Zvyčajne najvýhodnejšia metóda platby je cez Visa Debit, cez kreditku sú zvyčajne vyššie poplatky, ale pokojne, ak máte viacero kariet nastavte si ako metódu platby viacero možností.

Ak nie ste rozhodnutý kam chcete letieť, využite funkciu “Explore“. Túto funkciu nájdete na vrchnej lište stránky, keď kliknete na “More“. Môžete si tu navoliť odletové letisko, váš budget, trvanie letu, dátum alebo počet prestupov a na mapke sa vám zobrazia vaše možnosti letu.

 

  • MOMONDO

Momondo je dobrý vyhľadávač, keď presne viete kam chcete ísť. Má striktné nastavenie miesta odletu a príletu. Je najvhodnejší na hľadanie letov do exotiky. Dátum odletu a príletu si viete nastaviť v cenovom grafe (pozor ale na stĺpčeky, ich výška neodráža skutočnú cenu, preto je najvhodnejšie každý deň v mesiaci preklikať a zistiť si cenu tak), graf zobrazuje prehľad cien počas celého mesiaca. Môžete tu nájsť letenky jednosmerné, spiatočné, ale aj multicity.

Ak ste si nejakú letenku vybrali, ale ešte máte čas, alebo si myslíte, že jej cena by mohla ešte klesnúť, môžete si na ňu nastaviť Price Alert na ľavom rohu. Pri každej zmene ceny letenky vám bude chodiť na mail notifikácia, niekedy spadne do spamu, takže mrknite aj tam.

Samozrejme nezabudnite ani na výber spôsobu platby, zvyčajne najlepšia možnosť je platba cez Visa Debit, kreditka máva väčie poplatky, najlepšie je keď máte na výber viacej možností (cena sa na základe zvolenia spôsobu platby môže výrazne zmeniť o desiatky eur). Preto platí, že čím viac kariet máte, tým lepšie pre vás.

Momondo rozhodne netreba podceniť. Niekedy máva veľké akcie, napríklad nedávno boli lety z Viedne za 1 euro. Ja som sa o zľave dozvedela zo stránky flightor.com.

 

KTORÉ VYHĽADÁVAČE POUŽÍVAM JA?

Ja osobne najčastejšie používam Azair, Kiwi, Flightor a Momondo, avšak je na každom, ktoré vyhľadávače si zvolí a bude používať. Tieto sú však s prihliadnutím na ich funkcie najlepšie. Najlepšie je ich všetky porovnávať, niekedy vám aj sprostredkovateľ vie ponúknuť lepšiu cenu.

... pokračovanie nabudúce....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?